Laptop tamirileri, bilgisayar tamirilerinden daha fazla zaman alır ve daha pahalıdır. Bir laptopunuz varsa ve onu tamir etmek istiyorsanız, en iyi seçenek bir profesyonel olarak hizmet almaktır. Bir profesyonel, sadece sorunu çözebilecek değil, aynı zamanda cihazınızı daha da kötüleştirebilir. Laptop tamiri için en iyi yerlerden biri bilgisayar mağazalarıdır. Bu mağazalar, her türlü sorunu çözebilecek profesyoneller sunar ve ayrıca, cihazlarınız için gerekli olan tüm parçaları temin ederler. Bilgisayar servisi. Bilgisayar servisi, bilgisayarınıza yardımcı olmak için sizden çalışacağınız bir yerdir ve size her türlü sorunu çözebilecek profesyoneller sunmaktadır. İhtiyaç duyduğunuz zamanlarda veya gerekli olan programlar bulamadığınızda, bilgisayar servisine başvurabilirsiniz. Buna ek olarak, bazen sade ce program indirme yapmak için değil, bazen sadece bilgisayarınızı servis etmek için de başvurabilirsiniz. Laptop tamiri yapan bu şirketler, bilgisayarınızın arkasında durarak tamir ettiklerini görebilirsiniz. Ayrıca doğru yerde bile bulamazsak, onlar sizi sağlarsa bilgisayar servisi yeterli olacaktır.


Laptoplarımız bozulduğu zaman onların yerine daha iyisini ve yenisi almayı elbette isteriz. Para vererek daha üst bir model ile daha iyi görüntü kalitesinde oyunlar oynamanın hayallerini kurar, işlerimizi daha profesyonel bir şekilde gerçekleştirmeyi isteriz. Fakat ülkemizin sahip olduğu döviz kuru oranları daha iyi bir laptop hayallerimizin önünde büyük bir engel.Bu sebeple sahip olduğumuz laptoplar biricik evlatlarımız gibi artık. Bir laptoptan vazgeçmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Fakat merak etmeyin. VOLKAN bilgisayar Bilgi Teknolojileri olarak biz laptoplar hakkında bir tıp literatürü oluşturmak için buradayız. Bu yazımızda laptop tamiri hakkında merak edilenler ve daha fazlası için gerekli olan bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Not: Eğer ki bilgisayarınız hala garanti altındaysa garanti hizmetine yollayarak tamir ettirin. Böylece profesyonel bir tamir servisi elde etme imkanını elde etmiş olursunuz. Ayrıca düşük/yüksek derecedeki elektrik akımlarından zarar görme ihtimallerini ortadan kaldırırsınız.

Veya zaten halihazırda zarar görmüş bilgisayarınıza ufak bir hatayla bile olsa zarar verme olasılığınızı düşürürsünüz. Son olarak bilgisayarınız hala iyi kötü çalışır vaziyetteyse lütfen yedekleme yapmayı unutmayın!
Laptop Tamiri 

Laptop tamiri için gereken en önemli bilgi onu nasıl tamir edeceğinizden önce sorunun neyden kaynaklandığıdır. Böylelikle doğru yaraya doğru merhemi sürebilirsiniz. Bu sebeple maddeler halinde laptop tamiri için neler yapabileceğinizi sıralayacağız.

 • Laptop ile ilgili tamir gerektirecek sorun güç kaynağı ile alakalı olabilir. Böyle durumlarda pilin doğru bir şekilde çalıştığından emin olun. Laptopunuzun LED bildirim ışıklarına göz atın ve AC güç bağdaştırıcısını kontrol edin.
 • Laptop tamiri, anakartkaynaklı bir bir sorun yüzünden gerekebilir. Dijital multimetre kullanarak anakartınızın doğru şekilde çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.
 • RAM soketleri laptop tamiri gerektiren soruna yol açabilir. Yeni bir RAM almak veya sahip olduğunuz RAM adetlerini takıp çıkarmak sorunu çözebilir.
 • Eğer ki laptopunuz aşırı ısınıyorsa havalandırma deliklerini temizlemek iyi bir çözüm olabilir. Laptoplar sıkıştırılmış yapıları nedeniyle hem daha fazla ısınır hem de daha fazla toz tutar.

Sorun sabit sürücü kaynaklı olabilir. Zarar görmüş bir sabit sürücüyü yenilemek sorununuzu çözebilir.


Laptop Ekran Kartı Değişimi 

Laptoplarda ekran kartı değişiminin mümkün olduğu ve mümkün olmadığı durumlar vardır. Çünkü laptoplardaki ekran kartları iki farklı şekilde gelir. Laptoplar üretilirken eklenen ekran kartları:

 • Dahili ekran kartları
 • Harici ekran kartları

olmak üzere iki farklı şekilde fabrikada üretilir. Dahili ekran kartları işlemci üzerinden anakarta bütünleşmiş halde piyasaya sürülür. Harici ekran kartları ise benzer bir şekilde kullanıcıların hizmetine sunulur. İşlemciye bağımlı olmadan laptopun anakartına entegre bir şekilde üretilen laptoplar evimize, ofisimize kullanılmak üzere girer. Dahili ekran kartları ‘’Intel HD Graphics’’ olarak bilinirler. “AMD” ve “NVIDIA” gibi ekran kartları ise  harici sınıfına girer.

Peki bu bilgilerin laptop ekran kartı değişimi ile ne alakası var derseniz, üzücü bir haberimiz var. Laptoplarda ekran kartı değişimi yalnızca aynı model ekran kartını yenilemek istediğinizde mümkün olabiliyor. Eğer ki yükseltmek isterseniz ne yazık ki önünüze aşılamayacak dağlar çıkıyor.

Özellikle aynı model ekran kartı değişimi bile performans sorunları yaşatabilirken, üst model ekran kartı değişiminde ısrar ederseniz anakartınızı ve laptopunuzu geride bırakmalısınız.
Çünkü zaten hali hazırda hassas olan anakartınızı yakma ihtimaliniz fazlasıyla yüksek. Pirinç almak için Dimyat’a giderken evdeki bulgurdan olmak çok mantıklı olmayabilir.Laptop Batarya Değişimi 

Laptop batarya değişimi kullandığınız model ve markaya göre değişiklik gösterecek bir unsurdur. Bazı laptoplar batarya olarak tak-çıkar pil kullanırken, bazıları gömülü batarya pillerine sahiptir. Gömülü bataryaları değiştirmek biraz zorlu bir süreçken, tak-çıkar bataryaları tereyağından kıl çeker gibi yenileyebilirsiniz.

Eğer ki kullandığınız laptop artık sizi batarya konusunda üzüyor veya artık yeterli şarj tutmuyorsa, onu değiştirebilirsiniz. Volkan Bilgisayar & Bilgi Teknolojileri olarak size adım adım nasıl yapacağınızı anlatacağız.

 • Laptopunuzu kapatın ve AC adaptörünün bağlantısını kestiğinizden emin olun.
 • Bataryayı yerinde tutan mandalı, vida veya diğer ek aygıtları sökün veya çıkarın.
 • Eski ve işinizi görmeyen bataryayı bölmesinden nazikçe çıkarın.
 • Bataryanın üzerindeki veya bölmenin içindeki temas noktalarına dokunmamaya çalışın. Çünkü parmak uçlarınızdaki yağlar pilin iletkenliğini azaltabilir.
 • Aldığınız veya yedeğinizde duran bataryanızı kutudan çıkarın.
 • Eski bataryayı çıkardığınız bölmeye nazikçe yerleştirin.
 • Yerini sabitlemek için güvenlik mandalını kapatın veya vidalarını yerine takın.
 • AC adaptörünü yeniden bağlayın ve pili tam olarak şarj edin.

Laptop Ram Değişimi ve Yükseltme

Laptop bilgisayarlarda RAM’i değiştirmek genellikle oldukça kolaydır. Volkan Bilgisayar &  Bilgi Teknolojileri olarak size sunduğumuz adımları izleyerek kolaylıkla RAM değişikliği yapabilir ve RAM miktarınızı yükseltebilirsiniz.

 1. İlk olarak laptopunuz gücünü  Bilgisayarınızıkapatın ve bataryayı çıkarın. Bilgisayarı kapatıp bataryayı çıkardıktan sonra açma/kapama düğmesini birkaç saniye basılı tutmalısınız. Böylece bilgisayarın içinde kalan son elektrik enerjisini kullanmış olursunuz.
 2. RAM değiştirmek laptopunuzun kasasını açmanız gerekmektedir. Laptop kasanızınvidalarını sökerek alttaki koruyucu kasayı çıkarmalısınız.
 3. Eğer ki sahip olduğunuz laptop tek bir kasa parçasına sahipse işiniz biraz daha kolay diyebiliriz. Laptopu önce havlu gibi yumuşak bir yüzeye yerleştirin. Kasayı tutan vidaları gevşettikten sonra alt koruyucu kasayı çıkarın.
 4. Eğer ki laptop panel panelkasa parçalarından oluşuyorsa RAM logosunu aramalısınız. Bahsettiğimiz logo, alt kısmında tire bulunan dikdörtgeni anımsatan bir bloka benzemektedir. Eğer ki logo göremiyorsanız üzücü bir haberimiz var. RAM modüllerini bulabilmek için bunları tek tek panelleri sökmeniz gerekecek.
 5. RAM modülünüzün klipslerini yana kaydırın. Böylece RAM modülünü bulunduğu soketten çıkarabilirsiniz. Çipe veya diğer metal parçalara zarar vermemek adına modülü yanlarından tutmak isteyebilirsiniz.
 6. RAM modülleri anakartatek bir şekilde entegre edilebilir. Bir RAM modülünün altındaki sarımsı çıkıntı anakarttaki yuvasına yerleştirilmesi içindir. Yeni RAM modülünü yanlarından tutarak oturduğundan emin olacak şekilde yuvasına yerleştirin.  Klipleri kapatarak modülü aşağıya doğru itin.
 7. Son aşama ise basit. Laptop kasasını hiçbir vida dışarıda kalmadan kapatın. Bataryayı yerine yerleştirin.


Laptop Harddisk ve SSD Değişimi

Laptop için harddisk veya SSD değiştirirken en önemli unsurlardan biri alacağınız diskin cihazınıza uyumlu olmasıdır. Laptop markanızın üretici sitesinden veya marka bloglarından hangi diskin uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Sizin cihazınıza en uygun diski aldıktan sonra lütfen dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.

Yedekleme yapmadan hiçbir şekilde değişim işine girmeyin. Aksi halde dosya ve verilerinizin sonsuza kadar kaybolma riskiyle karşılaşabilirsiniz. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra aşağıda anlatacağımız adımları izlemelisiniz.

 • Laptop cihazınızı önce kapatın ve mümkünse bataryasını çıkarın.
 • Laptop cihazın altına monte edilmiş kasa panelini vidalarını sökerek çıkarın.
 • Disk kısmına ulaştıktan sonra halihazırda kullanılan diski nazikçe yerinden çıkartın.
 • Aldığınız harddiskveya SSD belleğini kablo bağlantılarından emin olarak yerine yerleştirin.
 • Bataryayı ve laptop kasasını herhangi bir vida açıkta kalmayacak şekilde yeniden takın.
 • Bilgisayarınızı açın. BIOS ayarlarına giderek taktığınız yeni diski ana disk olarak belirleyin. Eğer ki nasıl BIOS ayarı yapacağınızı bilmiyorsanız korkmayın. Basit bir Google “model + BIOS” araması yaparak nasıl yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.


Laptop Kasa ve Menteşe Tamir ve Değişimi

Laptop kasa ve menteşeleri değişik nedenler yüzünden kırılabilmektedir. Evet, sağlam gözükseler de sonuçta çoğu plastikten yapılma olan maddelerden bahsediyoruz. Zorlama, fazla açma/ kapama, düşme gibi nedenler yüzünden zarar gören laptop kasa ve menteşeleri tamir isteyebiliyor. Volkan Bilgisayar & Bilgi Teknolojileri, yani biz, bu konuda sizleri elimizden geldiği kadar bilgilendireceğiz.

Laptop menteşe tamir ve değişimi için önce arıza çıkaran parçaların tespitinin yapılması gerekiyor. Görünür sorunları tespit ettikten sonra görünmeyen sorunların tespiti için cihazınızı sökmeniz gerekebilir. Arızalı bileşenler tespit edilir, onarılır veya yenisiyle değiştirilir.

Laptop kasa tamir ve değişimi içinse laptop cihazınızı hiçbir zarar vermeyecek şekilde komple sökmelisiniz. Zarar gören kısmı gerekli olan parçaları tedarik ederek onarmalısınız. Bazı durumlarda parçaları yerine kaynatmanız gerekebilir.Laptop Yazılım Sorunları

Laptoplar ile alakalı yaşadığımız sorunların çoğu yazılım kaynaklıdır. Bazıları ise hem donanımsal hem de yazılımsal olabilir. Laptop ile alakalı yazılım sorununuzu çözerken en önemli etken işe nereden başlayacağınızı bilmektir. Böylece zaman ve para tasarrufunda bulunabilirsiniz. Volkan Bilgisayar &  Bilgi Teknolojileri olarak sizler için bazı yazılım sorunlarını ve sebeplerini derledik.

 • Laptop cihazınız çok yavaşsa bunun nedeni genellikle bir virüs kaynaklıdır. Fakat çok fazla başlangıç uygulamasına sahip olmanız veya gereksiz dosyalar da laptop cihazınızı yavaşlatabilir.
 • Laptop cihazınız sürekli kapanıp duruyorsa gene bir virüs kaynaklı problem yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca güncellemelerinizi doğru bir şekilde yaptığınızdan da emin olmak isteyebilirsiniz.
 • Klavye, fare, yazıcı veya diğer çevre birimleri düzgün çalışmıyorsa gerekli sürücüleri yüklediğinizden emin olun.
 • Eğer ki internetiniz yavaş ise arka planda bir uygulama bant genişliğini tek başına üstleniyor olabilir.

Laptoptaki yazılımsal sorunlar genellikle eksik güncelleme veya sürücü yüklemelerinden kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda ise virüs gibi zararlı programlar da yazılım sorunlarına neden olabilir. Virüs taraması yaparak veya laptop sürücülerinizi güncel tutarak sorunlardan kurtulabilirsiniz. Bazı durumlarda da Türk işi “Aç kapa yap düzelir abi!” demeyi unutmayın. Çoğu zaman işe yarar.


Laptop Anakart Tamir ve Değişimi

Anakartınızın arızalanıp arızalanmadığını tespit etmek oldukça zor bir iş. Özellikle elimizde yalnızca semptomlar varsa. Fakat bu demek değil ki asla tespit edilemeyecek sorunlardan birisini yaşıyorsunuz. Kullanabileceğimiz ve dikkat etmeniz gereken birkaç ipucuna hala sahibiz. Eğer ki:

 • Bilgisayarınız çok yavaş bir şekilde açılmaya başlamışsa
 • Bilgisayarınıza bağlı çevre birimleri düzgün çalışmıyorsa
 • Ekranınız titriyor, ekranda çizgiler veya beklenmedik donmalar gibi garip olaylar yaşıyorsanız
 • Laptop cihazınız için takılan USB aygıtları yazılım tarafından tanınmıyorsa
 • Çok ünlü olan Microsoft hatası “Mavi Ekran Hatasını” sıklıkla alıyorsanız
 • Burnunuzayanık plastik kokusu geliyorsa

anakart hatalarından şüphelenebiliriz. Bazı durumlarda ise anakartınız BIOS sorunları yaşıyor olabilir. Eğer ki laptop tamiri alanında uzman biri değilseniz lütfen kendi başınıza tamir etmeye kalkışmayın. Anakart oldukça hassas fakat profesyonel ve uzman ekiplerin elinde değişimi ve tamiri mümkün bir parçadır.

Volkan Bilgisayar &  Bilgi Teknolojileri olarak laptop tamiri, bilgisayar teknik servis ve kurumsal bakım anlaşması hizmetlerimizle sizleri konusunda uzman ekibimizle kaygılarınızdan arındırarak fayda maliyet odaklı çözümler sunmaktayız. Hemen arayın bilgi alın!

Örnek bir notebook söküm videosu :Sık Sorulan Sorular

Laptop tamiri ne kadar sürer? 

Laptop tamiri cihazınızdaki zarara göre bir haftadan bir aya kadar değişiklik gösterebilir.

Laptop tamiri pahalı mı? 

Laptop cihazınızın markasına, modeline ve sorunun ne olduğuna göre gereken tamir fiyatı değişebilmektedir. 200-300 TL’den 1000-2000 TL’ye kadar fiyatlar olabilir.

Laptop hangi durumda garanti dışı kalır? 

Kullanıcı hatası olarak görülen her bir faktör cihazınızın garanti dışı kalmasına sebep olacaktır.

Aklınızdaki Soruları İçin Bize Ulaşın 


Uşak Volkan Bilgisayar

0276 223 89 89 

Konum Bilgimiz İçin Tıklayın !


Playstation tamiri, bilgisayar tamiri ve laptop tamiri hizmetleri sunan bir Tamirhane. Playstation tamir hizmetleri, cihazlarınızın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli olan bakım ve onarım hizmetlerini sunuyoruz.