Oyun CPU'ları hakkında birçok yanlış fikir var çünkü açıkçası karmaşıklar. Bazıları oyun oynamak için yalnızca dört çekirdekli bir CPU'ya ihtiyacınız olduğunu söylüyor, diğerleri oyun performansının tamamen frekansla ilgili olduğunu ve Ryzen 7 5800X3D gibi oyun işlemcilerinin oyun performansının tamamen CPU önbellek boyutuyla ilgili olduğuna inanmanızı sağlayacağını söylüyor.

Gerçek şu ki, çekirdek sayısı, frekans, önbellek ve CPU'nuzun diğer tüm özellikleri önemlidir; sadece bunlardan hangisinin en önemli olduğuna bağlı. AMD'den Robert Hallock'un bana açıkladığı gibi , oyunlar büyük ölçüde üç kovaya ayrılıyor. Bir oyun frekansa, gecikmeye veya grafiklere duyarlı olabilir ve favori oyunlarınızdaki hassasiyetleri belirlemek, yeni bir oyun CPU'sunda neye ihtiyacınız olduğu hakkında size çok şey söyleyebilir.

Genel olarak Rainbow Six Siege  ve  Fortnite  gibi rekabetçi çok oyunculu oyunlar  gecikmeye duyarlıdır. Bu oyunların talimatları CPU'nuzun yürütmesi için basittir, ancak bunlar rastgeledir ve oyuncu seçimine bağlıdır. CPU'nuz talimatları hızlı bir şekilde tamamlar, ancak bu talimatlara mümkün olduğunca çabuk ihtiyacı vardır. Bu oyun grubu, gecikmeye duyarlıdır, bu nedenle Ryzen 7 5800X3D'deki artırılmış önbellek, Fortnite gibi oyunlarda bu kadar büyük bir destek sunar .

Fortnite'ta oyun CPU testleri.

Frekansa duyarlı oyunlarda çok fazla rastgele talimat yoktur. Oyunlar oldukça tahmin edilebilir, ancak çok hızlı bir şekilde yürütülmesi gereken birçok talimat var. Core i9-12900K'nın artan çekirdek sayısı ve saat hızının Ryzen 7 5800X3D'deki artırılmış önbelleği geride bıraktığı Red Dead Redemption 2'de  bunun bir örneğini görebilirsiniz .

Oyun CPU'ları için Red Dead Redemption 2 kriterleri.

Son olarak, grafiğe duyarlı oyunlar CPU'nuzla fazla ilgilenmez. Bu oyunlar GPU'nuza daha fazla dayandığından, farklı CPU'lar pek bir fayda sağlamayacaktır. Bazı örnekler Cyberpunk 2077  ve  Assassin's Creed Valhalla'yı içerir, ancak grafiklere duyarlı oyunlarda darboğazları akılda tutmak önemlidir. Bu oyunlar, saat hızı veya artan önbellek ile büyük bir artış görmeyebilir, ancak GPU'nuz darboğaz yaşıyorsa büyük bir sıçrama göreceklerdir.

Yalnızca sıklığa odaklanan veya yalnızca gecikmeyle ilgilenen bir oyun bulamazsınız, ancak oynadığınız oyunların nerede olduğunu belirlemek iyidir. Örneğin, çok fazla Rainbow Six Siege  oynarsanız  , daha büyük bir önbellek havuzuna sahip daha yeni bir CPU'nun faydasını görürsünüz, ancak  Borderlands 3  gibi nispeten basit bir nişancı oyununda, oldukça yakın zamanda en fazla altı çekirdeğe ihtiyacınız vardır. nesil.

Platform özellikleri fark yaratır

Bir PC içinde Corsair DDR5 RAM.
korsan

AMD Ryzen 7000 ve Intel 13. nesil Raptor Lake , CPU yükseltmeleri için benzersiz bir engel oluşturuyor. Normal şartlar altında oyun odaklıysanız (aksi halde dengeli bir PC'niz olduğunu varsayarak) yeni nesile geçmenizi tavsiye etmem. Ancak bu iki nesil, DDR5 ve PCIe 5.0'ın tanıtımını sunar.

DDR5 bellek göründüğü kadar önemli değil. Bir sonraki sütunumda DDR5'in oyundaki rolüne daha derinden gireceğim, ancak bu tek başına CPU'nuzu yükseltmeniz için bir neden değil. Daha ilginç platform özelliği PCIe 5.0'dır.

PCIe 5.0'ın hala yapacak çok olgunlaşması var, ancak PCIe 3.0'a kilitlenmemiz sadece birkaç nesil önceydi. Intel 10. nesil ve AMD Ryzen 2000 ve daha eski işlemciler PCIe 3.0'a kilitlendi. Bu, DirectStorage gibi özelliklerden en iyi performansı alamayacağınız anlamına gelir ve sahip olduğunuz GPU'ya bağlı olarak tamamen felaket olabilir

Oyun CPU'nuzu yükseltmeli misiniz?

Core i9-12900KS işlemci, anakartta soketlidir.
Jacob Roach / Dijital Trendler

Oyun CPU'nuzu yükseltmeniz gerekiyorsa, şu anda sahip olduğunuza, hangi oyunları oynamayı planladığınıza ve CPU'yu hangi grafik kartıyla eşleştireceğinize iner. Bu girişte oyun CPU'nuzu anlamanız için pek çok tavsiye var, ancak ben de satın alma tavsiyesi vermeden bırakmak istemedim.

2022'deki tüm büyük oyun sürümlerini inceledim ve hiçbiri altıdan fazla çekirdek gerektirmiyor. Son üç CPU neslinden birine sahip altı çekirdek, olmak istediğiniz yerdir. Cyberpunk 2077  gibi bazı oyunlar sekiz çekirdekten yararlanabilir  , ancak altı çekirdeğe ulaştığınızda farklar çok daha küçüktür.

CPU ve GPU eşleştirmeniz de büyük bir rol oynar. Temel kuralım, GPU ve CPU'mun birbirinin iki nesli içinde olması ve ürün yığınında nerede olduklarını dengelemek. Örneğin, RTX 3060 Ti gibi bir karta yükselttiyseniz ancak hala bir Ryzen 7 1700X üzerinde oturuyorsanız, CPU'nuzu değiştirmek performansta büyük bir artış sağlayacaktır. Halihazırda daha yeni Ryzen 5 5600X'e sahipseniz, muhtemelen fazla bir artış görmeyeceksiniz.

Oyun CPU'nuzu yükseltmek için katı kurallar yoktur. Sonuç olarak, gereksiz yükseltmelerden kaçınmanın en iyi yolu, CPU'nuzun oyunlarda oynadığı role ilişkin daha derin bir anlayış geliştirmek ve kendi bilgisayarınızın bunları nasıl idare ettiğine yakından dikkat etmektir.