Mercury Research'ün en son tahminleri, AMD'nin sunucu işlemci pazarındaki sıcak çizgisini sürdürmeye ve Intel'in liderliğini daha da aşındırmaya hazır olduğunu gösteriyor.

Şirketin analizi, AMD'nin sunucu İşlemci pazar payını bu çeyrekte %13,9'a çıkardığını ve art arda 13. büyüme dönemine işaret ettiğini gösteriyor.

Tom's Hardware'e göre
, en son üç aylık kazanç, AMD için potansiyel olarak kaydedilen en büyük kazançtır ve şirketin EYPC yongaları serisinin arkasındaki ivmenin yalnızca büyüdüğünü göstermektedir.

Intel zor zamanlar geçiriyor

Pat Gelsinger'ın geçen yıl CEO rolüne dönüşü Intel'e yeni bir soluk getirmiş gibi görünse de, şirket geç bir türbülans döneminden acı çekiyor.

Temmuz ayında, Intel, yıllık gelirde %22'lik bir düşüş olan düşük ışıklı bir üç aylık kazanç raporu yayınladı. Performans o kadar kötüydü ki, Gelsinger kamuoyundan özür dilemek için Twitter'a gitti.

“Bu çeyreğin sonuçları, şirket ve hissedarlarımız için belirlediğimiz standartların altında kaldı. Daha iyisini yapmalıyız ve yapacağız” diye yazdı.

Sunucu CPU pazarı, geleneksel olarak,  Xeon yongaları buluttan HPC'ye kadar neredeyse tüm alt sektörlere hakim olan Intel için bir kale olmuştur Ancak, Team Blue'nun kod adı Sapphire Rapids olan yeni nesil işlemcilerinin piyasaya sürülmesinde Gecikmeler Yaşandı. Başlangıçta 2021'de piyasaya sürülmesi planlanan yeni sunucu yongalarının artık bir süre 2023'ün ilk çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Bu arada AMD, yüksek çekirdekli EPYC CPU'ları ile Intel'in liderliğini önemli ölçüde yiyerek güçlendi.

AWS gibi hiper ölçekleyiciler tarafından üretilen Arm tabanlı çiplerin yükselişinin yanı sıra Nvidia pazarına çok yakında giriş, yalnızca satıcılar arasındaki rekabet düzeyini ve Intel üzerindeki baskıyı artıracaktır.


Gecen ay Bi Firma ile  ile bir soru cevap bölümünde , AMD'nin EMEA satış başkanı Roger Benson, şirketin önümüzdeki aylarda ve yıllarda pastadan daha da büyük bir pay alma stratejisini özetledi.

"HPC ve bulutta AMD EPYC'yi başarıyla kurduktan sonra, artık ana akım kurumsal BT ve telekomünikasyonda hızlanıyoruz" dedi.


“Kurumlarda, müşterilerin yazılım tanımlı depolama ve sanallaştırma için AMD EPYC sunucularını benimsediğini gördük ve şimdi müşterilerin ürünlerimizi veritabanı ve analitik çözümlerinde giderek daha fazla kullandığını görüyoruz. Ve telekomünikasyon sektöründe müşteriler, çekirdek ağ çözümleri için AMD EPYC sunucularını onaylıyor ve 5G çağında ileriye dönük olarak, uç sunucu çözümlerinin de gelmesini bekliyoruz."

“Veri merkezlerinde doğru iş yükü için doğru bilgi işlem motorunu sağlamak için müşterilerle birlikte çalışıyoruz. AMD'nin 4. nesil EPYC işlemcileri, gelecek neslimiz için bu yola devam edecek.”